Čajovník:
(Camellia sinensis) je v súčasnosti pestovaný v tropických až subtropických pásmach do nadmorskej výšky až 2100 m.n.m. Čím je nadmorská výška väčšia, tým je ker čajovníka menší, ale kvalitnejší. Necháva sa dorásť do veľkosti cca. 1m pre ľahší zber. Pestuje sa na plantážach, pričom jednotlivé kríky sú spravidla usporiadané do dlhých rovnobežných pásov. Veľkosť listov sa pohybuje od 3 do 25 cm a široké sú okolo 1 až 10cm, kvitne bielymi kvetmi. Čajovník sa pestuje zo semien alebo odrezkov. Asi vo veku dvoch rokov sa robí prvý tvarovací rez a po 3 rokoch je čaj pripravený na prvý zber. Čajovník produkuje čaj približne 30 až 100 rokov, pričom s vekom čajovníka sa postupne znižuje kvalita čaju. Na kvalite čaju sa podieľajú genetické vlastnosti čajovníka, ktoré sa líšia medzi jednotlivými krajinami, plantážami a dokonca sú rozdiely aj medzi jednotlivými kríkmi. Významnú úlohu hrajú prírodné a klimatické podmienky.

Zber:
Je jednou z najdôležitejších činnosti na plantáži. Od neho sa odvíja kvalita čaju. Lístky sú spravidla zbierané ručne v čase, kedy sa mladé lístky začínajú rozvíjať. Na vrchole výhonku sú lístky čajovníka najcennejšie. Zbierajú sa aj ďaľšie 2-3 najmladšie lístky. Od vrcholu smerom nadol kvalita lístkov klesá. Existuje aj zber mechanizovaný pomocou strojov, je podstatne rýchlejší a lacnejší, ale nekvalitnejší. Používa sa spravidla len v Japonsku a Rusku. Zber lístkov prebieha prakticky počas celého roka v závislosti od krajiny, väčšinou sa čajové lístky zbierajú 4-5 krát v priebehu roka, v Indii a na Ceylóne, kde nie sú také časté obdobia dažďov, sa čaj zbiera 15 až 30krát za rok, čo je zhruba každý ôsmy až šestnácty den(, podľa rastu nových lístkov. Zber v južnej Indii, na Cejlóne a Jáve trvá v podstate celý rok. Prvý zber je v marci až v máji. Tento zber sa u niektorých druhov čaju nazýva "First Flush", je to hlavne Darjeeling a v poslednej dobe aj Assam. Čaj je chuťovo oveľa jemnejší ako čaje zbierané v hlavnom vegetačnom období, čo je dané mladosťou lístkov. Druhý zber "Second Flush" od konca mája do polovice júna patrí k akostne najlepším. Posledný zber prebieha hlavne v septembri.

Spracovanie:
  Po zbere prebieha proces zavädania čajových lístkov pomocou ventilátorov vhán(ajúcich horúci vzduch do sušiacich rámov. Pri tomto procese je čaj zbavený asi 35 % vody. Pri zelenom čaji nasleduje sparenie horúcou vodou o teplote 85-90°C, pričom sa čaj zbaví fermentov. Potom nasleduje proces zvinovania, pričom sa rozhodne o ďalšom postupe spracovania. Čierny a zelený čaj pochádzajú z rovnakého čajovníka a líšia sa iba spôsobom spracovania. Hovorí sa, že čierny čaj je fermentovaný, aj keď v tomto prípade výraz fermentácia, čo je druh kvasného procesu, nie je celkom správny, skôr sa dá hovoriť o oxidácii. Po zvädnutí, ktoré sme popísali vyššie, sa tzv. zvinovaním narušia bunkové steny v lístkoch čaju, a dochádza k oxidácii, rozkladom chlorofylu a bielkovín. Pri zvinovaní sa listy trasú v koši, pričom sa na to využívajú aj stroje, tzv. rollery. Oxidácia sa končí sušením na ohni alebo v peciach. Nakoniec sa čaj triedi, mieša do zmesí, alebo aromatizuje rôznymi aromatickými prísadami. Pri polozelených čajoch, tzv. oolong je oxidácia prerušená skôr ako v prípade čiernych čajov. Narušia sa len okraje listov a stred zostáva zelený. Nakoniec sa sušia pri vyššej teplote ako čierne čaje, preto obsahujú menej vody a sú trvanlivejšie. Zelené čaje si zachovávajú prirodzenú štruktúru i zloženie. Po zvädnutí sa pražia a niekedy (v menšej miere) aj naparujú alebo pečú. Väčšina prevádzok na spracovanie čaju sa náchádza pri plantážach. Väčšie časové oneskorenie spracovania po zbere lístkov vedie k zhoršeniu kvality čaju. Po spracovaní sa čaj čistí, triedi a balí do debien po 20 – 50 kg a je pripravený na predaj. 

Kvalita čaju:
Určuje ju aj pomer mladých a starých listov.
Vrcholový výhonok (tip)- sú to listové lupienky porastené strieborne bielymi chl'pkami
Prvý list (orange pekoe) - najbohatší na cenné látky, spolu s tipsami tvorí najlepší čaj
Druhý list (pekoe) - poskytuje dobrý čaj strednej akosti.
Tretí list (pekoe souchong) - čaj horšej kvality, obsahuje veľké listy a množstvo stopiek.
Štvrtý list (Souchong).
Piaty list (Congou) - spolu so souchong dávajú málo kvalitné čaje, ktoré sa k nám na trh prakticky nedostávajú.